Wykwintna Kuchnia, Miła Atmosfera. Przestronne Wnętrze SPRAWDŹ NAS!

Imprezy szkolne

Imprezy szkolne- Studniówki, Połowinki, Osiemnastki, Bale, Dyskoteki

W szeroko pojętej puli imprez szkolnych można wyróżnić podstawowe i najbardziej popularne przyjęcia tego typu: studniówki, połowinki, osiemnastki, bale szkolne, dyskoteki. Dziś już trochę bardziej odchodzą one w zapomnienie, jednak studniówki pozostały na piedestale i wraz z mijającym czasem nie tracą na ważności

Studniówki

Pomimo, iż dzisiejsze bale studniówkowe różnią się od bali sprzed lat, jedna kwestia pozostaje niezmienna: studniówka jest dla większości młodych ludzi ich pierwszym w życiu tak dużym balem. Wrażenia po tego rodzaju imprezie na długo pozostają w pamięci.

Dlaczego akurat „sto dni do matury”?
Zgodnie ze słowami naszego zacnego poety- Jana Kochanowskiego: „Zawżdy tak bywało, gdy 100 dni nauk zostało, wielce godni żakowie biesiadowali na zdrowie. Serdeczny druhu przybywaj, wesela z nami zażywaj! Skończymy o pianiu kura. Później już tylko – matura!”

Studniówka w dzisiejszym znaczeniu, zatem, jako impreza organizowana na około sto dni przed maturą, mogła zaistnieć raczej nie wcześniej, niż w 1812 roku. Wówczas Wilhelm von Humboldt, reformator pruskiego szkolnictwa, wprowadził do niego egzamin dojrzałości. Dlaczego sto dni? Teorie na ten temat są różne. Może stwierdzono, że taki czas jest odpowiedni na przedegzaminacyjne szlify. W trakcie studniówkowej imprezy młodzież mogła się wyszaleć, by następnie rozpocząć ostateczne powtórki do matury.

Studniówka dawniej i dziś

Współczesne imprezy studniówkowe wyglądają nieco odmiennie, niż dawne imprezy. Niegdyś spotkania upływały nie wyłącznie na tanecznych szaleństwach, co bardziej prezentacjach artystycznych, poświęconych szkolnym realiom i nauczycielom.

Stałym studniówkowym elementem jest tradycyjny taniec- polonez, natomiast imprezy odbywają się często nie w szkole, lecz w zewnętrznych lokalach. Uczniowie tańczą w parach ze swoimi nauczycielami, często aż do rana.

Samemu, czy w parze

Zmienił się także sposób „werbowania” osoby towarzyszącej. Bywa, że ci, którzy nie mają partnerów, zamieszczają swoje oferty w Internecie. Nie jest jednak niczym niestosownym pojawić się na imprezie bez osoby towarzyszącej.

Przesądy

Z osobą towarzyszącą lub bez- przyszli maturzyści wierzą w przesądy, mające przynieść im szczęście na maturze. Najpopularniejszy z nich wiąże się z zakładaniem czerwonej bielizny. Czerwony kolor ma rzekomo symbolizować silną osobowość, dodawać pewności siebie, pomagać pokonywać trudności.
Jakie inne przesądy towarzyszą dzisiejszym studniówkom? Pewien zwyczaj mówi, że buty, w których mamy pójść na studniówkę, należy przed zabawą pastować tylko w jednym kierunku. Na balu nie można butów zdejmować, nawet jeśli okazałyby się mocno niewygodne. Panowie powinni pójść na maturalny egzamin w tym samym garniturze, co na studniówkową uroczystość. I oczywiście nie wolno obcinać włosów od czasu studniówki, aż do ostatniego dnia zmagań egzaminacyjnych.

Formuła imprezy

Studniówki przebiegają zupełnie podobnie, jak wesela. W pierwszej kolejności serwowany jest obiad, zaś później, co około godzinę podawane są mniejsze przystawki, na zmianę ciepłe i zimne. Zazwyczaj na stołach królują ciasta upieczone przez rodziców uczniów i dużo owoców. Oficjalnie nie podaje się alkoholu, choć imprezowicze są już pełnoletni. Przyjęło się jednak, że grono pedagogiczne przymyka oko na kilka butelek wódki, ukrywanych przez studniówkowiczów pod stołami.

Stroje na studniówkę obowiązują typowo wieczorowe; dziewczęta częstokroć bywają wcześniej u fryzjera i kosmetyczki. W dzisiejszych czasach idea balu została mocno przysłonięta komercją, markowymi kreacjami i niepotrzebnie wyzywającymi sukienkami. Przygotowania do studniówki są zatem niebagatelne i dobrze pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej. W wystroju sali królują najczęściej balony, jest kolorowo, może być też tematycznie.

  • Subskrypcja

    Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera.

    Dziękujemy za subskrypcję.
    there is an error in your submission. Please review your details and resend
  • Eventy