Wykwintna Kuchnia, Miła Atmosfera. Przestronne Wnętrze SPRAWDŹ NAS!

Przyjęcia i jubileusze

Jubileusze

Jubileusz jest to specyficzne wydarzenie, wyróżniające się w jakiś charakterystyczny sposób, przez co istnieje okazja do bardziej uroczystych obchodów, a nierzadko też do refleksji nad minionym okresem, podjęcia nowych wyzwań i zobowiązań oraz przeprowadzenia kampanii promocyjnej lub informacyjnej.

Z reguły przyjęcia jubileuszowe organizowane są, kiedy jest to rocznica tak zwana „okrągła”. Jubileuszami mogą być równie dobrze kolejne rocznice, jeśli oczywiście istnieje zapotrzebowanie na ich świętowanie, z czasem jednak okazje do jubileuszy i przyjęć z tego tytułu są coraz rzadsze. Największymi i najważniejszymi jubileuszami są rocznice mające z przodu cyfrę 1, z następującymi po niej zerami, to znaczy wartości: 10, 100, 1000. Mniejszymi jubileuszami są ich połowy, a następnie pierwsze ćwiartki, zaś jeszcze mniejszymi są inne liczby kończące się zerami oraz piątką.

Osobą, która obchodzi jubileusz jest jubilat. Może on obchodzić różnego rodzaju rocznice, przykładowo: rocznicę urodzin, małżeństwa, działalności zawodowej, staż posługi kapłańskiej, etc. Jubileusze mogą jednak dotyczyć także innych podmiotów (miasto, szkoła i inne), jednakowoż w takich przypadkach określenia jubilat używamy znacznie rzadziej, rezerwując ten zwrot zazwyczaj wyłącznie dla osób.

Z tego powodu, iż jubileusz jest z definicji rocznicą występującą rzadziej niż co roku, jest zatem okazją także do innych niezwyczajnych wydarzeń, jak: składania lub odnawiania deklaracji, finalizowania długo przygotowywanych zamierzeń, czy też zaciągania nowych zobowiązań, pozwalających podtrzymać tradycję minionego czasu. Zdarza się dość często, że przygotowania do jubileuszu trwają nawet kilka lat. Wydarzenia towarzyszące tak szumnemu jubileuszowi to przykładowo: odnowienie przez osobę duchowną święceń kapłańskich w 50 rocznicę jej posługi duszpasterskiej czy też sfinalizowanie znaczących inwestycji w konkretnym mieście z okazji 500-lecia uzyskania przez to miasto jego praw miejskich.

Jubileusze małżeńskie

Odnośnie jubileuszów małżeńskich również istnieje wiele okazji do świętowania. Rocznice zawarcia ślubu nauczyliśmy się określać specyficznymi nazwami. Piąta rocznica ślubu jest drewniana, dziesiątą zwiemy cynową, dwudziesta piąta jest srebrna, a pięćdziesiąta- złota.

Formuła

Polacy bardzo lubią świętować i każda rocznica jest dobrym powodem dla zorganizowania imprezy. Przyjęcia jubileuszowe, takie, jak: urodziny, imieniny, rocznica małżeństwa, stażu pracy zawodowej i inne, nie wymagają szczególnego dostosowywania się do tradycji, czy swego rodzaju obrządków. W grę wchodzi każdego typu sala bankietowa i wystrój dopasowany do okoliczności obchodzonego jubileuszu, choć, jeżeli nie ma takowego, to też jest do przyjęcia.

Najważniejszą kwestią na przyjęciach jubileuszowych jest dobra atmosfera i zaproszeni ludzie (rodzina, znajomi). W dobrym guście jest składanie życzeń i wręczanie prezentów, aczkolwiek przyjęło się kupowanie jednego konkretnego upominku, na który składają się wszyscy chętni goście.

Przyjęcia jubileuszowe i ich formuła są dość dowolne. Zazwyczaj serwowany jest obiad dwudaniowy i tort, albo ciasto. Potem zaś goście spędzają czas przy kawie, herbacie, tudzież degustacji alkoholu (najczęściej wino). Z reguły nie są przewidziane tańce, ani też inne imprezy towarzyszące. Na przyjęcia jubileuszowe można zabierać ze sobą dzieci.

  • Subskrypcja

    Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera.

    Dziękujemy za subskrypcję.
    there is an error in your submission. Please review your details and resend
  • Eventy