Wykwintna Kuchnia, Miła Atmosfera. Przestronne Wnętrze SPRAWDŹ NAS!

Wesele

Przyjęcie weselne- tradycja

Wesele jest to impreza zwieńczająca ślubną ceremonię małżeństwa. Odbywa się w geście wdzięczności dla tych, którzy wzięli w niej udział. Gospodarze zapewniają wybór jedzenia i picia, tort weselny jest najbardziej popularny. Atrakcje dla gości po ceremonii ślubnej są tradycyjne, w większości społeczeństw może to trwać od pół godziny do kilku godzin lub nawet dni.
W niektórych kulturach, oddzielne uroczystości weselne odbywają się dla rodzin panny młodej i pana młodego.

Zachodnia kultura

Lokalizacja

Po II wojnie światowej wesela najczęściej odbywały się w domu panny młodej, forma rozrywki była w ramach pomocy w rodzinie. To mógł być wielki bal w zamożnej rodzinie, obiad dla klasy średniej lub podwieczorek, z ciastem i lemoniadą dla rodzin robotniczych. Wszystko zależało przede wszystkim od sytuacji ekonomicznej rodziny, a w niektórych przypadkach masowe śluby były preferowane jako sposób na dzielenie się kosztami. Na początku XX wieku sale taneczne stały się powszechne, a były wynajmowane przez tych, którzy planują uroczystość ponad to, co ich domy mogły pomieścić. Typowe miejsca na wesela obecnie obejmują sale balowe hoteli, sale bankietowe, domy weselne, kluby środowiskowe, hale społeczne w kościele lub innym świętym miejscu, gdzie miał miejsce ślub, a szczególnie dla mniejszych weseli, restauracji i garden party w domu. Istnieje również wiele małych firm, które specjalizują się w dostarczaniu miejsc dla ślubów i uroczystości.

Hierarchia ważności

Nowo poślubiona para, gospodarze, a często ich rodzice oraz uczestnicy honorowi, stoją w hierarchii ważności i pozdrawia się każdego gościa z kolei. Zachodnia etykieta wymaga co najmniej jednego z gospodarzy i nowożeńców, jako gości honorowych, aby powitać i pozdrowić innych gości. Inni członkowie wesela– rodzice, rodzeństwo, itp., nie muszą stać w linii odbiorczej. Coraz bardziej powszechnym jest, u bardziej nowoczesnych par, być gospodarzem i zapłacić za własne wesele, zamiast rodziców.
Po formalnym powitaniu każdego gościa w ten oficjalny sposób, linia odbiorcza jest zakończona, a ludzie, którzy mieli w obowiązku stanąć w orszaku, mogą zapoznać się z gośćmi, jeść i cieszyć się bardziej rozbudowaną rozmową.

Wielkie wejście

Inną opcją, popularną na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, jest wielkie wejście, zamiast linii odbiorczej. Wielkie wejście może obejmować przedstawienie niektórych lub wszystkich weselników, rodziców i / lub panny młodej i pana młodego.

Wesele jest zazwyczaj prowadzone przez mistrza ceremonii , disc jockey, lub lidera zespołu. Może to być zrobione w taki sam sposób, jak szło się do ołtarza podczas ceremonii ślubnej. Na ogół wszystko dzieje się o wiele szybciej niż w linii odbiorczej, a goście mogą zasiąść przed przybyciem pary. Ponadto, może być wydarzeniem samym w sobie i być tak zabawnym, jak się chce. Wejściu może towarzyszyć muzyka weselna i informacje na temat każdej osoby, aby wprowadzić ją do gości. Jednak w przeciwieństwie do linii odbioru, to nie daje gościom możliwości mówienia do każdego z ludzi.

Jedzenie

Jedzenie serwowane na weselu zależy od tego, kiedy jest ślub i zwyczajów lokalnych. Jedzenie może się wahać od jednego napoju bezalkoholowego, a do tego tort weselny, aż po obiady z wielu dań. Rodzaj żywności jest wybierany w całości przez gospodarzy.

Niektóre przyjęcia, zwłaszcza jeśli kultura czy wiara rodziny zabrania alkoholu lub tańca, skupia się na deserze. Gospodarze mogą również wybrać, na cześć regionalnych lub lokalnych zwyczajów, kulturowo ważne ciasto jak croquembouche we Francji, a nie białe warstwy ciasta tortowego, albo dodać lokalne specjały. Na przykład wesela w Pittsburghu często oferują tysiące domowych ciasteczek, jako dodatek do tortu.

Tort weselny to często wielopoziomowy tort , który jest bogato ozdobiony białym lukrem. Niektóre pary mają mniejszy tort, który jest dodatkowo uzupełniony ciastami z blachy .

Modę na tort weselny pana młodego zaobserwowano głównie w południowej części Stanów Zjednoczonych. W kolonialnej i wiktoriańskiej epoce ciasto biało- lodowe panny młodej zostało uznane za „zbyt lekkie” dla męskich gustów i zwykle drugie ciasto było ciemne, nasączone alkoholem. Dziś czekolada jest popularna, choć tort weselny pana młodego może być w dowolnym smaku i zwykle w kształcie lub zdobione jako coś istotnego do pana młodego, takich jak hobby lub sport.

Jeśli serwowany jest pełny posiłek, tort weselny jest zwykle podawany po posiłku. W przeciwnym razie ciasto może być podawane tak szybko, jak tylko zjawi się cała rodzina.

Zwykle para uroczyście kroi pierwszy kawałek ciasta; to ukłon w stronę starożytnego rzymskiego obrządku weselnego, kiedy to należy nakarmić tortem siebie nawzajem i wypić kieliszek wina lub innego napoju, poprzez skrzyżowane ramiona. Następnie ciasto serwowane jest dla gości. Zostać poproszonym o rozdawanie kawałków tortu gościom, to podobny zaszczyt, jak serwowanie herbaty na specjalnym, proszonym przyjęciu.

Toasty

W większości zachodnich krajów, zarówno przed, jak i po jedzeniu, wypowiadane są toasty przez gości weselnych, którzy chcą dla pary dobrze. Powszechnie, toasty proponują: ojciec narzeczonej, pan młody, świadek narzeczonego, i / lub druhna, chociaż nie ma absolutnie koniecznej listy osób, które muszą dokonać toastu.

Nowy trend polega na dodaniu do pokazu slajdów DVD lub fotomontaż wideo, wyposażony w zdjęcia nowych małżonków. Są one tworzone przy użyciu domowych filmów i zdjęć wykonanych w ciągu życia małżeńskiego, później edytowane i z dodatkiem muzyki. Montaż jest pokazany albo na dużym telewizorze, monitorze lub z projektora LCD .

Tańce

Jeśli po uroczystości ślubnej przewidziane są tańce, młode małżeństwo zazwyczaj rozpoczyna wesele swoim pierwszym tańcem. Kiedyś popularny był walc, choć inne style taneczne są powszechnie stosowane obecnie. Styl tańca zależy od charakteru muzyki, jaka została wybrana. Foxtrot , two- step lub rumba pasują do większości ballad pop. Podczas gdy większość współczesnych zachodnich par wybiera romantyczną piosenkę i stosunkowo formalny styl tańca, niektóre pary wybierają do wykonywania zabawne choreografie.

Tradycyjnie, tuż po pierwszym tańcu, goście będą niezwłocznie przyłączać się. Ostatnimi czasy, w niektórych rodzinach, goście nie zaczynają tańczyć, aż nie obejrzą długiej sekwencji „specjalnych” tańców. Na przykład, po pierwszym tańcu, młode małżeństwo może tańczyć z rodzicami lub teściami nowożeńców. Nie ma jednakże wymogu, by jakieś szczególne osoby musiały brać w tym udział.
Rozrywka

Wesela to często czas, kiedy pary chcą, aby zapewnić swoim rodzinom i gościom dobrą zabawę i wiele atrakcji, takich, jak zespoły na żywo, muzyka weselna, profesjonalne tancerki, tancerze tańca towarzyskiego lub tańca brzucha, artystów, a nawet występu komików, którzy zajmują się podniesieniem rangi uroczystości i jej wyróżnieniem. W Ameryce i innych krajach, takie wyjątkowe rozrywki na weselu to wspaniały luksus.

Wyjazd

Celebrowane jest też często wyjście nowożeńców z kościoła, bądź innego miejsca ceremonii. Ryż lub inne ziarno, oznaczające bogactwo, może być rzucone na wychodzącą parę. Nasiona dla ptaków są preferowane przez zarządzających nieruchomościami, gdyż wymagają mniej pracy, niż posprzątanie ryżu. Mniej bałaganu to też nowe, wolne substytuty, takie, jak dmuchanie baniek mydlanych lub dzwonienie małymi dzwonkami, jeszcze bardziej preferowane przez pracowników sprzątających.

Jako że nowożeńcy są gośćmi honorowymi, oczekuje się, że inni goście pozostaną na przyjęciu, aż ich pożegnają, a co za tym idzie, jest nałożenie na pozostałych gości obowiązku poczekania na tę chwilę. Ta okazja, kiedy nowożeńcy zorganizują oficjalne Pożegnanie, powoduje, że goście czują się swobodni ich opuścić, a następnie spokojnie wrócić przez inne drzwi.

Koszty

Średni koszt wesela w Stanach Zjednoczonych, od 2007 roku, wynosił około 28.000 dolarów, prawie dwa razy tyle, co koszt wesela w roku 1990. Do roku 2011 średni koszt wesela nieznacznie zmniejszył się, do około 25,500 dolarów. Sieci branży ślubnej zarabiają 161 miliardów dolarów rocznie, zgodnie z Rebecca Mead, autor One Perfect Day. Około 50% całego budżetu ślubu Para przeznacza na same przyjęcie. Jest to przede wszystkim ze względu na koszty jedzenia i alkoholu.

Chińska kultura

Prezenty
Jeżeli para ma tylko ślub cywilny, to najlepiej, aby nie dawać prezentów i bonów. Dla chińskich nowożeńców gotówka lub czek to zawsze najlepszy prezent. Poza tym, niektórzy starsi krewni wręczają jako dodatek także złotą biżuterię. Gotówka lub czek powinny być w czerwonej kopercie lub czerwonym portfelu, z nazwami dawców, i to jest zawsze podpisywane w restauracji. Wybierając ilość pieniędzy, dawca skrupulatnie unika liczb nieszczęśliwych, takich, jak 4 i wybiera kombinacje szczęśliwych liczb, takich, jak 8 i 9. Ponadto, białe koperty nie są używane do owijania prezentów na ślub lub innego radosnego wydarzenia, jako, że biały kolor jest związany ze śmiercią.

Czas

Istnieją dwa czasy wymienione na zaproszeniu: 恭候 (pozdrowienia) i 入席 (przyjęcie). Zazwyczaj są one co najmniej dwie godziny od siebie (część może składać się z czterech godzin). Pierwszym z nich jest czas, kiedy pan młody i panna młoda, wraz z rodziną, będą gotowi na przyjęcie gości i ich powitanie; drugi to czas rozpoczęcia wesela. Szczelina pomiędzy tymi wydarzeniami określana jest jako czas domowy. Bardzo często restauracja zapewnia pokera i Majiang (麻將) do gier hazardowych. Czas pomiędzy może być również wykorzystywany do poznania innych gości i zrobienia sobie zdjęcia z panną młodą/ panem młodym i ich rodzinami. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest mniej prawdopodobne, aby zobaczyć Majiang rozgrywanego przed bankietem; często zastępuje on cocktail party. Jednakże, jeśli wesele odbywa się w południowych Chinach, Hongkongu, Makau, a nawet części Kanady (gdzie znajduje się duża populacja kantoński), Majiang wciąż może być grany przed kolacją.

Listy gości

Dwie osoby siedzą przy stołach i zapisują gości (jedna z rodziny panny młodej i jedna od pana młodego), aby zarejestrować każdego i przyjąć prezenty gości/ czerwone koperty. Często będą mieć dwie oddzielne listy gości, jeden z boku pana młodego i jeden od panny młodej. Wtedy świadek pana młodego wraz z druhną odprowadzą gości na ich miejsca.

Procedura bankietowa

Zazwyczaj bankiet to przemówienie rodziców, świadka pana młodego, druhny i gości. Będzie krojony tort weselny, toasty, ceremonia herbaty , kilka gier zaprojektowanych przez DJ i taniec. Dwa stoły w środku pokoju są dla rodzin pana młodego i panny młodej.

Jedzenie

Chińskie wesele zwykle ma dziewięć lub dziesięć kursów. Drogie potrawy takie jak płetwy rekina, homary, abalone, krewetki jumbo, okoń morski, lub ogórek morski są powszechne w menu bankietu ślubu.
Całe ryby, kurczaki lub świnie oznaczają szczęście i kompletność w chińskiej kulturze ślubu.
Tradycyjnie, po piątym daniu na obiad, małżonkowie i ich rodziny podchodzą do każdego stołu, aby spełnić toast z gośćmi. Bardzo często panna młoda będzie przebierać się w tradycyjną chińską czerwoną suknię ślubną (鳳褂lub QiPao ) w tym czasie, o ile wybrała ona sobie inny styl ubierania wcześniej.
Goście mogą zabrać resztki do domu. Biorąc do domu pozostałą żywność, Chińczycy wyrażają uznanie dla jakości jedzenia zaserwowanego przez pana młodego i pannę młodą.

Jakieś dwadzieścia minut po godzinie dziesiątej serwowane jest ostatnie danie, a potem pan młody i panna młoda, wraz z rodzinami, będą szykowali się do wejścia (pożegnanie gości i podziękowanie im za przybycie). Nie jest grzecznym opuścić przyjęcie przed zaserwowaniem ostatniej potrawy.

  • Subskrypcja

    Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera.

    Dziękujemy za subskrypcję.
    there is an error in your submission. Please review your details and resend
  • Eventy